Vishay/BCcomponents SFR25H0001401FA500
SFR25H0001401FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001401FA500
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001401FA500.pdf
Availability of SFR25H0001401FA500
QUANTITY
SFR25H0001401FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001401FA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001401FA500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001401FA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001401FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001401FA500 Details Description
Related parts for SFR25H0001401FA500
IC UP/DN BINARY CNTR/CLK 16-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf