Vishay/BCcomponents SFR25H0001401FR500
SFR25H0001401FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001401FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001401FR500.pdf
Availability of SFR25H0001401FR500
QUANTITY
SFR25H0001401FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001401FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001401FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001401FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001401FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001401FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001401FR500
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 0.3PSIG MV datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 15V TO220 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 48A 1.62 MOHM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 122.88MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.7V SNT-4A datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.45A 4XDFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf