Vishay/BCcomponents SFR25H0001501JR500
SFR25H0001501JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001501JR500
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001501JR500.pdf
Availability of SFR25H0001501JR500
QUANTITY
SFR25H0001501JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001501JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001501JR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001501JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001501JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001501JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001501JR500
SWITCH MINI SPST HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE ABSOLUTE 8-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
DINIDC SIDEPIERCE-059 CN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 36POS STR 3.5MM datasheet.pdf