Vishay/BCcomponents SFR25H0001508JR500
SFR25H0001508JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001508JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001508JR500.pdf
Availability of SFR25H0001508JR500
QUANTITY
SFR25H0001508JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001508JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001508JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001508JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001508JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001508JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001508JR500
CONN HOUSING 12 POS .100 datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR SS CAP 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8DIP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CABLE 10COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 1% 25W datasheet.pdf