Vishay/BCcomponents SFR25H0001653FR500
SFR25H0001653FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001653FR500
Brief Description
RES 165K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001653FR500.pdf
Availability of SFR25H0001653FR500
QUANTITY
SFR25H0001653FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001653FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001653FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001653FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001653FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001653FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001653FR500
TRANS PNP 25V 5A DPAK datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 20SSOP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 7.50MM 5POS PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO204AL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 256CABGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEX NUT 0.394" NYLON M6 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 128TQFP datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NC 10A datasheet.pdf