Vishay/BCcomponents SFR25H0001788FR500
SFR25H0001788FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001788FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.78 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001788FR500.pdf
Availability of SFR25H0001788FR500
QUANTITY
SFR25H0001788FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001788FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001788FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001788FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001788FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001788FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001788FR500
RES SMD 0.68 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN 50POS 2MM IDC SOCKET 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf