Vishay/BCcomponents SFR25H0001960FR500
SFR25H0001960FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001960FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001960FR500.pdf
Availability of SFR25H0001960FR500
QUANTITY
SFR25H0001960FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001960FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001960FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001960FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001960FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001960FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001960FR500
CONTACT SKT CRIMP 24-26AWG GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 4A DO214AB datasheet.pdf
ALLIGATOR CLIP BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.85A datasheet.pdf