Vishay/BCcomponents SFR25H0001961FR500
SFR25H0001961FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001961FR500
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001961FR500.pdf
Availability of SFR25H0001961FR500
QUANTITY
SFR25H0001961FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001961FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001961FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001961FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001961FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001961FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001961FR500
CONTACT CSL1.6R 26-24 I 1.4 datasheet.pdf
CONN PLUG STEREO 3.5MM HD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EDGECARD 132POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6.5A 1212-8 datasheet.pdf
FUSE 40A 690V 1BKN/50 AR UC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
5M HIGH FLEX ENCODER CABLE datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf