Vishay/BCcomponents SFR25H0002370FR500
SFR25H0002370FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002370FR500
Brief Description
RES 237 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002370FR500.pdf
Availability of SFR25H0002370FR500
QUANTITY
SFR25H0002370FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002370FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002370FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002370FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002370FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002370FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002370FR500
HEAT SHRINK PVC .5" X 25' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN CORD 90DEG 72" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED MT SR VERT 9MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 780MA 130 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf