Vishay/BCcomponents SFR25H0002371FR500
SFR25H0002371FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002371FR500
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002371FR500.pdf
Availability of SFR25H0002371FR500
QUANTITY
SFR25H0002371FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002371FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002371FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002371FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002371FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002371FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002371FR500
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C SPI 16QSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMB datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
68UF 385V 21X38MM 85C 15000H datasheet.pdf