Vishay/BCcomponents SFR25H0002438FR500
SFR25H0002438FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002438FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.43 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002438FR500.pdf
Availability of SFR25H0002438FR500
QUANTITY
SFR25H0002438FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002438FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002438FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002438FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002438FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002438FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002438FR500
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.02% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CABLE TIE IN-LINE 15.3" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CIR 55C 55#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CTV 15C 14#20 1#16 SKT PLUG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 0.1A SOT-883 datasheet.pdf