Vishay/BCcomponents SFR25H0002490FR500
SFR25H0002490FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002490FR500
Brief Description
RES 249 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002490FR500.pdf
Availability of SFR25H0002490FR500
QUANTITY
SFR25H0002490FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002490FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002490FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002490FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002490FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002490FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002490FR500
CABINET ALUM NATURAL 4"L X 6"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A HINGE ROLLR LEVR datasheet.pdf
LED GREEN/ORG CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LACING TAPE BRD NYLON 135LB datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf