Vishay/BCcomponents SFR25H0002493FR500
SFR25H0002493FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002493FR500
Brief Description
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002493FR500.pdf
Availability of SFR25H0002493FR500
QUANTITY
SFR25H0002493FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002493FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002493FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002493FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002493FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002493FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002493FR500
RES SMD 432 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 205 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
DSUB 15 M PCB STR HD G50 ZINC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1.5W 1218 datasheet.pdf