Vishay/BCcomponents SFR25H0002501FR500
SFR25H0002501FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002501FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002501FR500.pdf
Availability of SFR25H0002501FR500
QUANTITY
SFR25H0002501FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002501FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002501FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002501FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002501FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002501FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002501FR500
SCR DBL HISCR 1000V 105A ADDAPAK datasheet.pdf
CONN RECEPT 84POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
TRIAC 600V 12A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 32POS SMD datasheet.pdf
MICRO TIM ST1,6X0,6 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 15A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf