Vishay/BCcomponents SFR25H0002678FR500
SFR25H0002678FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002678FR500
Brief Description
RES 2.67 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002678FR500.pdf
Availability of SFR25H0002678FR500
QUANTITY
SFR25H0002678FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002678FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002678FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002678FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002678FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002678FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002678FR500
CONN HEADER VERT 20POS .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
EXPANDABLE DIGITAL PNP FO AMP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 3.4 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf