Vishay/BCcomponents SFR25H0002700FR500
SFR25H0002700FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002700FR500
Brief Description
RES 270 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002700FR500.pdf
Availability of SFR25H0002700FR500
QUANTITY
SFR25H0002700FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002700FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002700FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002700FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002700FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002700FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002700FR500
IC SHIFT REGISTER 8BIT HS 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL 1MM DIP 40 POS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 6.1MM datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/04/135 1.5 BK datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf