Vishay/BCcomponents SFR25H0002701FR500
SFR25H0002701FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002701FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002701FR500.pdf
Availability of SFR25H0002701FR500
QUANTITY
SFR25H0002701FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002701FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002701FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002701FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002701FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002701FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002701FR500
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FUSE 60A 250V BOLT-ON datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE HV 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 210NH 45A 0.53 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F M28 datasheet.pdf