Vishay/BCcomponents SFR25H0002701FR500
SFR25H0002701FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002701FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002701FR500.pdf
Availability of SFR25H0002701FR500
QUANTITY
SFR25H0002701FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002701FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002701FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002701FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002701FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002701FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002701FR500
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 28SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 125VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
15W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf