Vishay/BCcomponents SFR25H0002708JR500
SFR25H0002708JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002708JR500
Brief Description
RES 2.7 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002708JR500.pdf
Availability of SFR25H0002708JR500
QUANTITY
SFR25H0002708JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002708JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002708JR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002708JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002708JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002708JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002708JR500
RELAY OPTO AC/DC 80V 150MA 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 20POS .156 GREEN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
RES 665K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X8R 0603 datasheet.pdf