Vishay/BCcomponents SFR25H0002749FR500
SFR25H0002749FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002749FR500
Brief Description
RES 27.4 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002749FR500.pdf
Availability of SFR25H0002749FR500
QUANTITY
SFR25H0002749FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002749FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002749FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002749FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002749FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002749FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002749FR500
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 68POS .050 VERT DUAL datasheet.pdf
RES SMD 38.8KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMB BCD COMP 0.1A 250V datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 5W T18 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 2W DO204AL datasheet.pdf