Vishay/BCcomponents SFR25H0003921FR500
SFR25H0003921FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0003921FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.92K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0003921FR500.pdf
Availability of SFR25H0003921FR500
QUANTITY
SFR25H0003921FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0003921FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0003921FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0003921FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0003921FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0003921FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0003921FR500
MOSFET N-CH 30V 19A 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DGTL SW 128X128 3.3V 64-TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
5 AMP/600V UL CERAMIC FUSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf