Vishay/BCcomponents SFR25H0004990FR500
SFR25H0004990FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0004990FR500
Brief Description
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0004990FR500.pdf
Availability of SFR25H0004990FR500
QUANTITY
SFR25H0004990FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0004990FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0004990FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0004990FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0004990FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0004990FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0004990FR500
IC OTP 4MBIT 80NS 32DIP datasheet.pdf
OSC VCXO 44.736MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 2W DO214AC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HDM 8EMPO070F120F K datasheet.pdf
MINI USB CONN.RCPT B V/T DIP datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf