Vishay/BCcomponents SFR25H0004992FR500
SFR25H0004992FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0004992FR500
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0004992FR500.pdf
Availability of SFR25H0004992FR500
QUANTITY
SFR25H0004992FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0004992FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0004992FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0004992FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0004992FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0004992FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0004992FR500
FIXED IND 1MH 1.9A 280 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 250KSPS 16DFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 22 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 6A datasheet.pdf
OSC XO 18.4320MHZ CMOS SMD datasheet.pdf