Vishay/BCcomponents SFR25H0004999FR500
SFR25H0004999FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0004999FR500
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0004999FR500.pdf
Availability of SFR25H0004999FR500
QUANTITY
SFR25H0004999FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0004999FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0004999FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0004999FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0004999FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0004999FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0004999FR500
RES ARRAY 13 RES 220 OHM 14SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 20K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V Y5V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
IC AUDIO AMP CLASS D datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf