Vishay/BCcomponents SFR25H0005108JR500
SFR25H0005108JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005108JR500
Brief Description
RES 5.1 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005108JR500.pdf
Availability of SFR25H0005108JR500
QUANTITY
SFR25H0005108JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005108JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005108JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005108JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005108JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005108JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0005108JR500
CARD EDGE 144PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH 16SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 10PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
CABLE USB A TO USB MINI B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 60 POS datasheet.pdf
AT-2200HD CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT datasheet.pdf