Vishay/BCcomponents SFR25H0005118FA500
SFR25H0005118FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005118FA500
Brief Description
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005118FA500.pdf
Availability of SFR25H0005118FA500
QUANTITY
SFR25H0005118FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005118FA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005118FA500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005118FA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005118FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005118FA500 Details Description
Related parts for SFR25H0005118FA500
CONN RCPT 10-12AWG CRIMP 30GOLD datasheet.pdf
IC 20BIT SCAN TST DEV UBT 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 10V X7R 0306 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
IGBT 300V DPAK datasheet.pdf