Vishay/BCcomponents SFR25H0005492FR500
SFR25H0005492FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005492FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005492FR500.pdf
Availability of SFR25H0005492FR500
QUANTITY
SFR25H0005492FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005492FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005492FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005492FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005492FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005492FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0005492FR500
IC REG LDO 1.8V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 5 WIRE 144" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
IC INVERTER SIGATE 5TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 240V 12FT CABLE datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
PMI CAP STOVEP BLU 11/16 FLUTING datasheet.pdf
RES 94.026 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf