Vishay/BCcomponents SFR25H0005601FR500
SFR25H0005601FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005601FR500
Brief Description
RES 5.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005601FR500.pdf
Availability of SFR25H0005601FR500
QUANTITY
SFR25H0005601FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005601FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005601FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005601FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005601FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005601FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0005601FR500
RES ARRAY 13 RES 82K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf