Vishay/BCcomponents SFR25H0005602FR500
SFR25H0005602FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005602FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005602FR500.pdf
Availability of SFR25H0005602FR500
QUANTITY
SFR25H0005602FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005602FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005602FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005602FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005602FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005602FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0005602FR500
IC SUPERVISOR ACTIVE LOW 8SOIC datasheet.pdf
IC A/D CONV 8CH 10BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN SPADE FLANGE 12-10AWG #10 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 53 W/LIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 7.5V 8W datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C NK datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf