Vishay/BCcomponents SFR25H0005608JR500
SFR25H0005608JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005608JR500
Brief Description
RES 5.6 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005608JR500.pdf
Availability of SFR25H0005608JR500
QUANTITY
SFR25H0005608JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005608JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005608JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005608JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005608JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005608JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0005608JR500
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH BLUE datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
CIRCULAR CONNECTOR W. HARAX M12 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO213AB datasheet.pdf
COMBO 13W3 F PCB R/A G TIN datasheet.pdf
CONN HDR datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf