Vishay/BCcomponents SFR25H0005609JR500
SFR25H0005609JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005609JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005609JR500.pdf
Availability of SFR25H0005609JR500
QUANTITY
SFR25H0005609JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005609JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005609JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005609JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005609JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005609JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0005609JR500
MINI BANA PLUG W/SHIELD DIY RED datasheet.pdf
IC DAC 13BIT DUAL LP SER 16-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CARD GUIDE ANTISTAT 4.5X.078 BLK datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR AEA 2.500 C28/1 datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/20W 0505 datasheet.pdf
OSC TCXO 16.367667MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
INDCTR LIGHT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf