Vishay/BCcomponents SFR25H0005620FR500
SFR25H0005620FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005620FR500
Brief Description
RES 562 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005620FR500.pdf
Availability of SFR25H0005620FR500
QUANTITY
SFR25H0005620FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005620FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005620FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005620FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005620FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005620FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0005620FR500
IC OPAMP GP 80MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf