Vishay/BCcomponents SFR25H0005629FR500
SFR25H0005629FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005629FR500
Brief Description
RES 56.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005629FR500.pdf
Availability of SFR25H0005629FR500
QUANTITY
SFR25H0005629FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005629FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005629FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005629FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005629FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005629FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0005629FR500
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 50W OUT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AM63195F221 SPRING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20UQFN datasheet.pdf
CONN PIN IDC 30POS W/ FLANGE datasheet.pdf