Vishay/BCcomponents SFR25H0005902FR500
SFR25H0005902FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005902FR500
Brief Description
RES 59K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005902FR500.pdf
Availability of SFR25H0005902FR500
QUANTITY
SFR25H0005902FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005902FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005902FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005902FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005902FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005902FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0005902FR500
IC REG LDO ADJ 0.1A D2PAK datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.2A DUAL HS 8DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 5% 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 20QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE24 M25 datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 34 CONTACTS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT89-3 datasheet.pdf
DC/DC CONV 2W SMD SNG OUT datasheet.pdf