Vishay/BCcomponents SFR25H0006651FR500
SFR25H0006651FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0006651FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0006651FR500.pdf
Availability of SFR25H0006651FR500
QUANTITY
SFR25H0006651FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0006651FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0006651FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0006651FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0006651FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0006651FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0006651FR500
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RING TERMINAL M8 TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEIGHT SPACER datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 2.00A 6V CHIP 1206 datasheet.pdf
RES 39 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf