Vishay/BCcomponents SFR25H0006651FR500
SFR25H0006651FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0006651FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0006651FR500.pdf
Availability of SFR25H0006651FR500
QUANTITY
SFR25H0006651FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0006651FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0006651FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0006651FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0006651FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0006651FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0006651FR500
IC RCVR/DRVR ECL DIFF 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC REDRIVER 1CH 4GBPS 8WSON datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 80W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X9.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf