Vishay/BCcomponents SFR25H0006801FR500
SFR25H0006801FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0006801FR500
Brief Description
RES 6.8K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0006801FR500.pdf
Availability of SFR25H0006801FR500
QUANTITY
SFR25H0006801FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0006801FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0006801FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0006801FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0006801FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0006801FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0006801FR500
CONN POWERJACK MINI RA HYBRID datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf