Vishay/BCcomponents SFR25H0006801JR500
SFR25H0006801JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0006801JR500
Brief Description
RES 6.8K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0006801JR500.pdf
Availability of SFR25H0006801JR500
QUANTITY
SFR25H0006801JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0006801JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0006801JR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0006801JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0006801JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0006801JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0006801JR500
CAP CER 5600PF 2.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 16-MSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 1.25MM 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 71MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf