Vishay/BCcomponents SFR25H0006808JA500
SFR25H0006808JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0006808JA500
Brief Description
RES 6.8 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0006808JA500.pdf
Availability of SFR25H0006808JA500
QUANTITY
SFR25H0006808JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0006808JA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0006808JA500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0006808JA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0006808JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0006808JA500 Details Description
Related parts for SFR25H0006808JA500
SCR NON-SENS 200V 1A DO-214 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 10LLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
RES MO 3W 47K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 26 CONTA datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf