Vishay/BCcomponents SFR25H0006818FR500
SFR25H0006818FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0006818FR500
Brief Description
RES 6.81 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0006818FR500.pdf
Availability of SFR25H0006818FR500
QUANTITY
SFR25H0006818FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0006818FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0006818FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0006818FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0006818FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0006818FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0006818FR500
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 110MA 2.66 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 20-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
OSC VCOCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 600MA 180 MOHM datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 95POS datasheet.pdf