Vishay/BCcomponents SFR25H0007500JR500
SFR25H0007500JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0007500JR500
Brief Description
RES 750 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0007500JR500.pdf
Availability of SFR25H0007500JR500
QUANTITY
SFR25H0007500JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0007500JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0007500JR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0007500JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0007500JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0007500JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0007500JR500
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RELAY SSR PHOTODARL 100VDC 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 136MHZ 6CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf