Vishay/BCcomponents SFR25H0007501JR500
SFR25H0007501JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0007501JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0007501JR500.pdf
Availability of SFR25H0007501JR500
QUANTITY
SFR25H0007501JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0007501JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0007501JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0007501JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0007501JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0007501JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0007501JR500
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC 16BIT 1OF2 MUX/DEMUX 56TSSOP datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF FOR MOD JACK datasheet.pdf
RES 2.3 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 58.3 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf