Vishay/BCcomponents SFR25H0007501JR500
SFR25H0007501JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0007501JR500
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0007501JR500.pdf
Availability of SFR25H0007501JR500
QUANTITY
SFR25H0007501JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0007501JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0007501JR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0007501JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0007501JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0007501JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0007501JR500
CAP ALUM 500UF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC USB PORT POWER CTRLR datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf