Vishay/BCcomponents SFR25H0007504FR500
SFR25H0007504FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0007504FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0007504FR500.pdf
Availability of SFR25H0007504FR500
QUANTITY
SFR25H0007504FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0007504FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0007504FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0007504FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0007504FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0007504FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0007504FR500
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN SPADE FLANGED 16-22 AWG #8 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 6POS STR datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 80V 4-SOP CUSTO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FLAT POLYURETHANE 1 FT datasheet.pdf
DIP CABLE 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf