Vishay/BCcomponents SFR25H0007681FR500
SFR25H0007681FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0007681FR500
Brief Description
RES 7.68K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0007681FR500.pdf
Availability of SFR25H0007681FR500
QUANTITY
SFR25H0007681FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0007681FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0007681FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0007681FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0007681FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0007681FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0007681FR500
RES 240 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 912MA 252 MOHM datasheet.pdf