Vishay/BCcomponents SFR25H0008200JR500
SFR25H0008200JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0008200JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 820 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0008200JR500.pdf
Availability of SFR25H0008200JR500
QUANTITY
SFR25H0008200JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0008200JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0008200JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0008200JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0008200JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0008200JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0008200JR500
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC 8A ZC 4-SIP datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.8A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
MIC CABLE 24AWG 300V SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf