Vishay/BCcomponents SFR25H0008201JA500
SFR25H0008201JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0008201JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0008201JA500.pdf
Availability of SFR25H0008201JA500
QUANTITY
SFR25H0008201JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0008201JA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0008201JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0008201JA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0008201JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0008201JA500 Details Description
Related parts for SFR25H0008201JA500
CONN RING TONGUE 2/0AWG #5/8 datasheet.pdf
CONTACT BLOCK E-STOP 2NC RED datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS 11ROW VERT AU datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.5A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
SMA THIN CLIENT UPGRD (64-128) datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf