Vishay/BCcomponents SFR25H0008201JA500
SFR25H0008201JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0008201JA500
Brief Description
RES 8.2K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0008201JA500.pdf
Availability of SFR25H0008201JA500
QUANTITY
SFR25H0008201JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0008201JA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0008201JA500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0008201JA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0008201JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0008201JA500 Details Description
Related parts for SFR25H0008201JA500
RES 3.3 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS R/A 2MM PRESSFIT datasheet.pdf
TRANS 2PNP 40V 0.2A SOT26 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONNECTOR HOOD WITH CABLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.790" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 129 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf