Vishay/BCcomponents SFR25H0008251FR500
SFR25H0008251FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0008251FR500
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0008251FR500.pdf
Availability of SFR25H0008251FR500
QUANTITY
SFR25H0008251FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0008251FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0008251FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0008251FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0008251FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0008251FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0008251FR500
RES SMD 46.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 600MA 699 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CARD GUIDE FR 10.5X0.078" RUST datasheet.pdf
RES 0.953 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK DUAL PLL 64-WQFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 47.5V 1200W datasheet.pdf