Cornell Dubilier Electronics SFS37S35K288B
SFS37S35K288B picture photo
Mfg. Part Number
SFS37S35K288B
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 35UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFS37S35K288B.pdf
Availability of SFS37S35K288B
QUANTITY
SFS37S35K288B Order Process
Ship out your order
Specifications of SFS37S35K288B
Internal Part NumberEIS-SFS37S35K288B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance35µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.120" Dia (53.85mm), Lip
Height - Seated (Max)3.000" (76.20mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFS37S35K288B
Related LinksSFS37S, SFS37S35K288B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFS37S35K288B Details Description
Related parts for SFS37S35K288B
RES 23.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC CLK FREQ GEN PCIE 400MHZ datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 14.86MM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf